5 stiihiat – puu, tuli, maa, metall, vesi

STIIHIATE KIRJELDUSED
Hiinlaste kirjeldus viie stiihia kohta, kus seda tehakse neile omaselt loodusnähtuste kaudu.Puu – kasvab alati ülespoole, ikka valguse poole. Hea aasta puhul kasvab rohkem, kehvema puhul vähem. Märgusõna on kasv.
Tuli – on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.
Maa – on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on kindlustunne.
Metall – on samuti kõva materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda soodustab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.
Vett – iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta uuest võimalusest kinni. Märgusõna on voolavus. Ta jääb alati selleks, mis ta on, kuigi oma eesmärgi nimel proovib.

5 stiihiat

 

 

 

tsyklid
 

STIIHIATE LOOV TSÜKKEL

Kui Puu põleb, saab Tuli energiat juurde, seega Puu toidab Tuld. Tule abil tehti alepõllundust, nii sai Maa jõudu juurde. Maapõues „kasvavad” metallid. Seega on Maa ja Metall loovas tsüklis. Vesi sisaldab palju metalle ehk mineraalosakesi. Ka hõbedast jooginõu puhastab Vett. Seega on Metall otsene Vee elemendi toitja ja Vesi on otsene toiteallikas Puule.

STIIHIATE KONTROLLIV TSÜKKEL

Siinjuures tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik ehk mitteteadlik kontroll. Kui Puu on liiga tugev, siis ta hakkab oma juurtega Maad nõrgestama. Eks me kõik oleme näinud oma silmaga, kui asfaldiga kaetud kõnniteed on puude juurte tõttu murenenud ja konarlikud. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse ja ainult kõrb jääb järele. Liiga kuum Tuli sulatab ka tugevaima Metalli ja siis saab looja seda materjali vormida oma käe järgi. Liiga terav kirves (Metall) raiub Puu juba juurelt ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Liiga palju Vett kustutab suure Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas.